LOGIN
התחברות או הרשמה
Avatar
להמשך הרשמה ידנית – לחץ על כפתור ההרשמה, להרשמה/כניסה מהירה בעזרת חשבון רשת חברתית – לחץ על הלוגו בכותרת

אפס סיסמה - שכחתי את שם המשתמש

שם משתמש
סיסמה
זכור אותי

he icon   en icon

בכדי להוסיף פוסט בבלוג יש להרשם או להתחבר - ההרשמה/כניסה מתבצעת מכותרת האתר.

תכונות הטסט - מיקוד

נכתב על ידי 
רביעי, 30 יולי 2014 09:48
דרגו כתבה זו
(1 הצבעה)

ל-"מיקוד" משמעות מיוחדת בטסט: טסט טוב מצביע בדיוק על הקוד של הקוד הבעייתי. אם נדע איפה הקוד נמצא, נוכל בקלות לנתח את הבעיה ולפתור אותה במהירות.

הדוגמא הטריוויאלית היא בדיקה של פונקציות נפרדות. כמובן שאם אחד הטסטים נופל, נדע באיזו פונקציה נוצרה הבעיה.

נסתכל על מקרה פשוט נוסף, הפעם באותה פונקציה. יש לנו class בשם PositiveCalculator עם פונקציה Add שמחברת שני מספרים חיוביים, או זורקת exception אם הם לא כל כך חיוביים:

אנחנו יכולים לכתוב את הטסטים הבאים:

כשקוראים את הטסטים, אנו רואים בדיקה של שתי התנהגויות שונות. כשנחבר את המידע שקראנו מהטסטים והקוד הנבדק, קל לקשר את החלקים המתאימים בין בודק לנבדק. לכן אם אחד מהם נופל, נדע איזה חלק בקוד אחראי לכשלון.

לצערנו הרב, לא כל פונקציה נראית ככה. היא אמנם מתחילה ככה, אבל אז גדלה לממדים מפלצתיים. אז היא הופכת ל-"בלתי בדיקה", או גוררת כתיבת טסטים ארוכים, חופפים אחד לשני, שבודקים כמה דברים. אלו לא טסטים ממוקדים.

אז מה אפשר לעשות?

נתחיל עם חיסונים: אל תתנו לקוד להתנפח. היו חסרי רחמים לגבי הגבלת גודל פונקציות, שמרו על עקרון Single Responsibility, והוציאו מתוך קטעי קוד ענקיים פונקציות קטנות, קריאות וממוקדות.

"אבל לא אני כתבתי את הקוד! מה לעשות?"

זוכרים את נקודת ההתחלה שלנו? אנחנו בודקים את הטסט שכבר כתבנו על פי התכונות השונות.

אם כבר יש לנו אחד או כמה טסטים, הגיע הזמן להשתמש בהם: התחילו לבצע refactoring – שפרו את הקוד. עם הטסטים שיש לנו, נדע מיד אם שברנו משהו. וגם אם זה קרה, מאד קל לחזור למצב עובד, כי refactoring נעשה בצעדים קטנים.

לאחר שפרקנו את הקוד לחתיכות קטנות יותר, ניתן לכתוב טסטים קטנים וממוקדים יותר. למעשה, ייתכן שתרצו להחליף את הטסטים הגדולים בקטנים, אם אלו נותנים מידע מדויק יותר, ובמהירות גבוהה יותר לאותו כיסוי.

נוכל להפוך טסטים לממוקדים יוצר גם בשיטות הבאות:

  • Assert אחד לכל טסט – ה Assert הוא קריטריון המעבר של הטסט. אם בודקים רק קריטריון אחד, בדרך כלל הטסט ממוקד יותר, כי הוא בודק פחות מסלולים בקוד. אם יש מספר קריטריונים בטסט אחד, פצלו את הטסט למספר טסטים.
  • בדיקת תהליכים קצרים – בקוד legacy, כזה שצברנו לאורך שנים, מאד מפתה לבדוק תהליכים ארוכים, כי הקוד עושה המון דברים. הוא גם לא חושף נקודות כניסה לפעולות יחידניות. נסו לבדוק תהליכים קצרים יותר, ולבדוק אובייקטים קטנים יותר. נסו לשבור את התהליכים הארוכים לתת-תהליכים קצרים יותר אם טסטים קצרים יותר. אם השתמשתם בטסטים ארוכים כדי לשפר את הקוד, אפשר לבדוק בנפרד את החלקים הקטנים בדיוק רב יותר.
  • שימוש בכלי mocking – אם יש תלויות בקוד שעושות הרבה דברים, ולכן גורמות לתהליכים להתארך, זייפו אותם. לא רק שהטסט הופל לממוקד יותר, הוא גם ירוץ מהר יותר.
  • בדיקת כיסוי הקוד – עדיף בצורה ויזואלית. כלי פיתוח ובדיקות המאפשרים לנו לראות את הכיסוי על הקוד עצמו, מוסיפים רמז ויזואלי לגבי הקוד שהטסט עובר בו. בקוד טריוויאלי אין לכך יתרון גדול, אבל בקוד מסובך, ניתן להשוות את מסלולי הקוד השונים אל מול הטסטים המתאימים. ע"י תהליך אלימינציה, ניתן להגיע לבעיות. כמו כן, פידבק ויזואלי עוזר לדעת כמה הטסטים באמת ממוקדים, ואם הם לא – שפרו אותם.

מיקוד עוזר לנו לתקן בעיות מהר. אבל קשה להשיג אותו, כי הוא תלוי מאד בקוד הנבדק. בעזרת שימוש באוסף השיטות האלו, ושימוש בטסטים לביצוע refactoring, ניתן בהחלט להגיע אליו.

הפוסט הזה הוא חלק מסדרת "תכונות הטסט"' שהופיעה לראשונה בבלוג שלי. אם תרצו עזרה בהטמעת testing או אג'ייל, פנו אלי.

בפעם הבאה: בידול.

 

שונה לאחרונה ב רביעי, 30 יולי 2014 10:03

חובה להיות משתמש רשום במערכת בכדי להגיב - ההרשמה/כניסה בכותרת האתר

טיפים

לרשימה המלאה >>